Napsali o nás

Proplavaná Hrošecká lávka - na zmrzlé cyklisty ve vodě slunce paprsky šetřilo

První nápad uspořádat krkolomnou soutěž v přejezdu úzké lávky přes vodní nádrž na čemkoliv vzešel před mnoha lety z obce Ledce. Pravidelně se jí zúčastňovali i borci z Hrošky, až si jednou - přesně před čtrnácti lety - řekli: "Proč si neuspořádat soutěž svoji. máme na to prostor a máme k tomu taky chuť." A tak se narodila Hrošecká lávka.

Hroška - Od té doby se v letním areálu pořádá soutěž, která je doprovázena různými jinými atrakcemi, ale to hlavní stále zůstává. Dostat se přes lávku na vodní hladině suchou nohou, suchým kolem či trakařem na druhou stranu. Miloslav Tošovský je jedním z hlavních pořadatelů akce a podotýká, že lávka se vyznačuje také tím, že každý rok hrozí nepřízeň počasí - mraky a vítr: "Pokaždé to vypadá špatně, a pokaždé se nakonec počasí umoudří." Nejinak tomu bylo i v roce letošním, kdy po velkých vedrech dorazila do regionu chladnější vlna a dvacet dva soutěžící pěkně po koupeli vymrzli. Přesto se našlo několik hrdinů, kteří se přes lávku dostali nepoškozeni. Protože bylo záhodno, aby nejen sama akce, ale i další aktivity party mladých lidí v Hrošce měly tu správnou záštitu, vznikl Klub netradičních sportů. Oficiálně byl "posvěcen" v roce 1994. Miloslav Tošovský komentuje název jednoznačně: "Jet na kole přes úzkou lávku nebo se plavit v kovových vaničkách ve velkých duších je přeci netradiční sport." Dnes má klub 28 členů, chlubí se svým logem, barvami i řádem a neorientuje se pouze na Hrošeckou lávku, ale pořádá spoustu dalších akcí i chvályhodných činností.

Pipina s Fifinou von Bahnhof

Letošní Hrošecká lávka se odvíjela podle zavedeného schématu. Soutěžilo se ve dvojicích a každá z nich musela absolvovat všechny tři disciplíny - přejezd lávky na trakaři, kdy střídavě vezl jeden člen posádky druhého, přejezd lávky na kole a plavba v kovové vaničce. Všechno na čas. Ten se pak sečetl a pět nejúspěšnějších dvojic bylo obdarováno cenami. Kromě celkových vítězů se pak dárky dostaly i na dvojice, které uspěly v dílčích disciplínách. V konečném pořadí si vedli nejlépe Jakub Hejhal a Tomáš Kinzel a druzí Petr Zemánek s Milanem Novotným. Kromě pánských dvojic se účastnily soutěže i dívčí páry - Michaela Ježková a Kristýna Machová a Markéta Slaninová s Michaelou Šponiarovou. Dlužno říci, že ani jedna dámská dvojka neskončila poslední. Těžko určit pak další závodní tým - na první pohled princezny Pipina a Fifina von Bahnhof vypadaly jako docela pohledná děvčata, ale vzhledem k tomu, že se jim nezdařilo vyhnout se koupeli, divák byl zmaten. Do vody padaly princezny, z vody vylézali zmáchaní kluci. Proměňující se pár skončil na povzbudivém šestém místě z jedenácti týmů.

Velká letní diskotéka a diskotéková Verona povedené odpoledne, večer i noc v areálu v Hrošce ukončila.

-- Ivana Kučerová, Noviny Rychnovska (17.06.2006)

Lávka s kruhovým objezdem

Třináctý ročník vodní show Hrošecká lávka proběhl v sobotu 16. července v Hrošce u Dobrušky. Na startu akce se sešlo letos 19 soutěžních dvojic, které se utkaly ve třech disciplínách. Byla to jízda na trakaři po lávce, plavba na netradičním plavidle - neckách opásaných pneumatikou a jízda po lávce na kole.

"Lávku stavíme vždy týden předem, takže se dá celý týden trénovat, ale letos jsme napouštěli koupaliště až v pátek. Většinou všichni soutěžící využili možnosti a po oba dny trénovali, uvedl jeden z pořadatelů Libor Hanuš.

První disciplínou byl přejezd lávky, dlouhé 50 metrů a široké 13-15 centimetrů, na trakaři. Jeden soutěžící vezl druhého na trakaři, přejel kruhový objezd a na 25. metru lávky si vyměnili místo. Právě nový rozjezd byl kritický a vzniklo při něm nejvíce pádů. Hodnotil se nejvyšší počet ujetých metrů, v případě shody rozhodl nejrychlejší čas. Plavbu v netradičních plavidlech zvládli, narozdíl od druhých dvou disciplín, téměř všichni závodníci dobře. Jen někteří tlačili plavidlo přes nádrž před sebou. Jednomu závodníkovi se dokonce podařilo kovovou vaničku v nejhlubším místě utopit a musel následovat její výlov, do něhož se nikomu nechtělo.

Přejezd lávky na kole byl nejobtížnější disciplínou, většina soutěžících se nedostala ani na 17. metr, na němž byl kruhový objezd. Navíc začalo pršet a přestože za pár minut vysvitlo sluníčko, lávka byla kluzká a nebezpečná. Pustili se po ní statečně i ti, kteří závodili úplně poprvé.

Vojtěch Nezmeškal z Kvasin a David Matějka ze Skuhrova s číslem 12.

Vojtěch Nezmeškal z Kvasin a David Matějka ze Skuhrova s číslem 12.

"Já jsem tady dneska poprvé a nijak jsem netrénoval. Kamarád tady už byl loni a letos neměl s kým jít, tak mě požádal. Včera jsme zkusili jezdit na kole po obrubníku, jinak nic. Nebezpečí vždycky při pádu je, trochu jsem se bál, ale člověk věří ve štěstí. Neobtížnější bylo asi to kolo," prozradil Lukáš Pop ze Lhoty u Dobrušky, který soutěžil s Jindrou Obstem ze stejné obce.

Někteří však absolvují Hrošeckou lávku už tradičně, jako Jaroslav Moravec a Aleš Veverka, kteří si odnesli cenu za nejvtipnější kostým. Letos byli "načerno", v minulých letech se prý tady už představili jako Adam a Eva nebo jako miminka.

Ostatně to byli jediní "maskovaní" závodníci, ostatní byli v civilu. Cenu obdržel i nejvzdálenější účastník, který letos přijel až ze Skotska, možná trénoval na Lochnesském jezeře.

Vítězství na Hrošecké lávce nakonec získala dvojice Michal Čančara ze Solnice a Jakub Hejhal z Újezdu. O jediný bod za nimi zůstali druzí Vít Pišl ze Záměle a Tomáš Kinzel ze Skuhrova nad Bělou. Třetí místo obsadil Petr Čančara ze Solnice a Jiří Novotný z Hrošky.

"Jsme tady potřetí a je to poprvé, co jsme vyhráli. Loni jsme byli druzí a teď to vyšlo," uvedl Michal Čančara z vítězné dvojice.

-- Irena Voříšková, Orlický týdeník (19.7.2005)

Kolem Hrošky burácely motory mopedů

Burácení motorů namontovaných v trubkových rámech lehkých strojů se šlapadly ovládlo v sobotu odpoledne okolí malé obce Hroška na Rychnovsku. Jel se tu závod Veteran Moped Show, letos již pojedenácté.

Pořádal jej místní Klub netradičních sportů a zúčastnili se jej pouze jezdci na mopedech domácí provenience, tedy značek Jawetta a Stadion všech modelů.

Přijelo jich sem z celé republiky šestapadesát. "Počet účastníků se každým rokem zvyšuje. Letos jsme čekali ještě větší účast, ale podrazilo nás počasí. Nepřijeli především závodníci z okolí, protože třeba na Hradecku lilo jako z konve," konstatoval jednatel pořadatelského klubu Miloslav Tošovský.

Padesátikubíkové motory kdysi populárních strojů pro každodenní použití měly původně deklarovaný výkon kolem půldruhého koně a maximální rychlost 40 kilometrů za hodinu. Čeští koumáci však pomocí rozličných úprav a udělátek dokáží výkon "kozího dechu" natolik zvednout, že, jak se kolem trati hrošeckého závodu diváci mohli přesvědčit, někteří jezdci dosahovali i rychlostí bezmála dvojnásobných.

"Oficiálně radarem změřený republikový rekord mopedu je 134 kilometrů za hodinu," připomněl Tošovský.

Jezdci museli prokázat nejen rychlost a spolehlivost svých strojů, ale také zručnost v jejich ovládání. Po dokončení rychlostního okruhu na ně čekal ještě závod do vrchu a překážková jízda se slalomem na čas, to všechno pečlivě sledováno pořadateli a desítkami diváků.

Klub netradičních sportů, v němž působí sedmadvacet lidí, se v Hrošce stará o areál bývalého koupaliště, který před lety hygienici zakázali jako bazén používat.

"Od té doby celý areál chátral. Náš klub vlastně vznikl po hádkách, kdo má rychlejšího mopeda. Uzavřeli jsme sázky a ve třiadevadesátém roce se kolem vesnice jel první závod. V zimě jsme přemýšleli, co dál, a protože v nedalekých Ledcích se pravidelně pořádala slavná Ledecká lávka, napadlo nás, že bychom něco podobného mohli uspořádat v našem nevyužitém bazénu, který už fungoval jen jako požární nádrž," popisuje Tošovský první kroky klubu.

Mladí se dohodli s obcí, areál si vzali do své péče, provedli potřebné úpravy a dnes tu pořádají kromě soutěží na lávce přes vodu a závodů mopedů, turnajů v nohejbale a malé kopané také hudební produkce.

"Měli jsme tu už třeba Petra Muka a další známé hvězdy. Všechno, co svou činností vyděláme, vracíme zpět do vylepšování areálu. V podstatě se tím bavíme a jsme rádi, když to přinese zábavu účastníkům i divákům," uzavřel Tošovský.

Závodníci na mopedech museli v Hrošce absolvovat i překážkovou dráhu.

-- Jiří Bednář, deník PRÁVO (26.7.2004)

Adam a Eva měli problémy nejen s nízkou teplotou vody

Hroška - V sobotu odpoledne se konal v pořadí již 12. ročník místní oblíbené lávky. Patnáct soutěžních dvojic se utkalo ve třech vodních disciplínách o hodnotné ceny. Hostem večerní diskotéky byl zpěvák Petr Muk.

Zdejší klub netradičních sportů stál, před dvanácti lety, při zrodu dnes již tradiční akce, která každoročně pobaví stovky lidí nejen z nejbližšího okolí. "Jezdili jsme léta jako soutěžící do Ledců a pak nás napadlo udělat podobnou akci u nás," vysvětlil pořadatel Hrošecké lávky Miloslav Tošovský.

V sobotu odpoledne přihlíželo soutěži na pět stovek lidí. Bylo to sice méně než v minulých letech, ale hlavním viníkem bylo počasí. Na návštěvnosti se také odrázil fakt, že s podobnou soutěží se v regionu v posledních letech "roztrhl pytel".

Lávka s kruhovým objezdem

Hrošecká lávka je ovšem raritou nejen svou padesátimetrovou délkou, ale letos i takzvaným kruhovým objezdem, který byl umístěn v její polovině. Úkolem přihlášených soutěžních dvojic bylo, jak napovídá název, otočit se na něm na trakaři i na kole a poté bez pádu do vody pokračovat do cíle. To se při jízdě na prvním jmenovaném dopravním prostředku podařilo pouze pěti dvojicím. Na kole jí přejel, se startovním číslem 63, jen Kamil Štrof z Hradce Králové. Přítomní ocenili potleskem jeho bezchybnou jízdu i výsledný čas. Rozhodčí naměřili necelých 54 sekund.

Sobotní počasí připomínalo léto jen velice vzdáleně a teplota vody vyhovovala spíše otužilcům. Každý závodník se však vykoupal hned několikrát. Všichni se namočili i při plavbě na plavidle, které tvořila velká pneumatika a malá kovová vanička. Na něm museli překonat pomocí pádla celé koupaliště.

Většina závodníků si promočila pouze svoje civilní oblečení. Složitější to měli Adam Veverka a Jaroslav Moravec. Mladíci zvolili originální převlek nazvaný Adam a Eva. Za něj sklidili zasloužené ovace i cenu poroty. Museli totiž při poslední disciplíně - jízdě na kole, tahat z vody nejen bicykl. Adamovi překáželo neuvěřitelně velké mužství, které si musel při jízdě přehodit dokonce přes řidítka. Při obkročmém pádu na lávku však naštěstí zmírnilo nepříjemný náraz. Evě uplavaly dlouhé vlasy a k pasu jí kleslo vodou nasáklé bujné poprsí.

Soutěžily jen dvě ženy

Oceněny byly i jediné dvě účastnice klání, které přijely od Českého Meziříčí.

"Protože soutěží dvojice, museli jsme připravit všechny ceny dvakrát," prozradil Tošovský. Prokřehlí závodníci si domů odvezli poháry, DVD přehrávače, sady zahradních grilů s příslušenstvím, kempinkové sady s lehátky, stany i spacáky a spousty dalších drobných dárků od sponzorů.
"Hvězdou večerní diskotéky, kterou uváděli stejně jako celý odpolední program Mirek Skipp Ťokan a Martin Nejedlý, byl Petr Muk. Po třech letech jsme se konečně domluvili na termínu, který všem vyhovoval," řekl na závěr hlavní organizátor.

-- Noviny Rychnovska (12.7.2004)

Na soutěžících nezůstala nit suchá

"Voda v nádrži je krásná. Má barvu Jadranu, ale víc zelenou," pochvaloval si Miloslav Tošovský z Klubu netradičních sportů.

Čtyřista padesát diváků v sobotu v Hrošce přihlíželo, jak dvojice soutěžících zdolávají padesát metrů dlouhou a čtrnáct krát čtrnáct centimetrů širokou (tedy spíše úzkou) lávku.

Hroška - Místní klub netradičních sportů uspořádal jedenáctý ročník Hrošecké lávky. Dvaadvacet závodníků seskupených do jedenácti dvojic absolvovalo s heslem Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát, tři soutěžní disciplíny.

Klání o ceny začínalo jízdou na trakaři. Poté, co dva odvážlivci ujeli pětadvacet metrů, čekala je výměna. Ten, co se doposud "jen" vezl, musel vstát a role se vyměnily. Na tomto místě většina dvojic okusila teplotu místní požární nádrže.

Zpestření, které s lávkou příliš nesouvisí, přinesla plavba na kuriózních plavidlech. "Inspirovali jsme se dětstvím, kdy jsme s kamarády vzali plechovou vaničku, kolem níž jsme upevnili gumovou duši z traktoru a pak se společně proháněli po rozvodněném potoce," zavzpomínal člen výboru Klubu netradičních sportů Miloslav Tošovský.

Šance pro pomalé

Divácky nejatraktivnější zápolení byl jednoznačně přejezd lávky na kole. Aby se návštěvníci pobavili co nejvíce, soutěžící museli v této disciplíně, i když převážně mokří, se ctí obstát dvakrát za sebou. "Rozhoduje, kdo ujede nejvíc metrů a v případě, kdy došlo ke shodě, vyhrává ten, kdo přejede lávku nejpomaleji," vysvětlil Tošovský.

Kdo si představuje speciálně vybavený bicykl, mýlí se. Tátové od rodin, ale i dvacetiletí kluci vyráželi na starých skládačkách. Kvůli stabilitě volili nízký posez a za jediný záchranný vylepšovák mohli být považovány šrouby s tyčemi na předních kolech, které zajišťovaly lepší stabilitu.

"I když si někteří přisedli citlivá místa, bojovali statečně až do konce. Stejně ale ani na jednom ze soutěžících nezůstala nit suchá, vykoupali se naprosto všichni. Voda zde je krásná, má barvu Jadranu, ale víc zelenou," pousmál se člen výboru. Každou disciplínu organizátoři vyhlašovali zvlášť. Protože první a druzí nejlepší měli stejný počet bodů, rozhodl rozstřel v přetahování. Absolutním vítězem se nakonec stali Petr Čančara ze Solnice (nepříjemně si přisedl citlivá místa, ale dojel stateně až do konce) a Jiří Novotný z Hrošky. Druhé místo patřilo Jakubu Hejhalovi a Michalu Čančarovi, třetí Romanu Čermákovi a Pavlu Tajbrtovi z Hradce Králové.

Dílčí neúspěch pozdějších vítězů

Petr Čančara (na snímku vpředu) se pevně držel trakaře, před namočním se už ale nezachránil. Spolu s Jiřím Novotným i přes všechny lávkové patálie vybojoval první místo.

Plenky sloužily jako chrániče

Bramborová medaile zůstala pro "hrošecké stálice" - František Saidl a Jiří Dočkal se Lávky jediní zúčastnili již po jedenácté, nevynechali jediný ročník. Speciální cenu získali jako nejvzdálenější soutěžící Miroslav Kara a Daniel Rein z Opavy. Hrálo se i o nejhezčího účastníka. Porotě se nejvíce líbil Jaroslav Moravec a Aleš Veverka z Dobrušky, možná i díky tomu, že přišli přestrojeni za mimina. Kostým pojali se vším všudy, plenky jim zároveň sloužily jako chrániče.

-- Vendula Štěpánková, Noviny Rychnovska (14.7.2003)

Tradiční závody mopedů v sobotu přilákaly i mistra republiky

Zájem o devátý ročník hrošecké mopedové show mile překvapil samotné pořadatele. I přes sobotní vedra se na čtyřicetikilometrovou trasu vydalo skoro třicet strojů. Nechyběla zde ani žena či závodník z Olomouce.

Skoro třicet originálních či upravených mopedů se v sobotu vydalo na soutěžní okruh IX. ročníku Veteran Moped Show, kterou opět připravil místní Klub netradičních sportů.

Tradice vznikla z hádky

"Všechno začalo před devíti roky hádkou dvou "motoristů", komu jede rychleji moped. Vznikl z toho nultý ročník soutěže, která se teprve třetí sezónu jezdí po stejném čtyřicetikilometrovém okruhu Hroška - Bílý Újezd - Solnice - Třebechovice - Lično - Křivice - Přepychy - Opočno - Semechnice - Trnov - Hroška, zatímco dříve to byly závody do vrchu i z kopce," zavzpomínal jeden z hlavních pořadatelů Stanislav Hlavsa. Protože se Klub netradičních sportů začal zajímat o podobné soutěže v republice, kde se prý jezdí asi čtyři nejznámější, dostala se i Hroška do povědomí veřejnosti. Tomu odpovídala i sobotní účast, která podle pořadatelů slabší loňský ročník zastínila (8 originálů, 10 speciálů a pařez). Příjemným překvapením byl i příjezd devíti členů První poličské letky na osmi upravených Stadionech, například jako army či chopper. "Je nás celkem asi patnáct. Vymýšlíme bejkárny a jezdíme po republice, nedávno jsme se vrátili z Beskyd," prozradil o partě recesistů, fungující dva roky, Aleš Dubský.

Mezi letošní třicítkou soutěžících nechyběla ani jediná žena, a to Jana Křížková z Petrovic. "Loni jsem se poprvé přihlásila do třebechovické Moped Rally, kde jsem skončila třetí. Zalíblo se mi to, a tak následovaly závody Praha - Písek, ale to je moc dlouhá trasa. Ta hrošecká mi vyhovuje," uvedla před startem sedmadvacetiletá žena, která vyjížděla společně s manželem i tchánem. Nejstarším účastníkem devátého ročníku byl devětašedesátiletý Josef Marčík z Petrovic. "Je to můj celoživotní koníček. Dříve jsem jezdil soutěže na 'stopětasedmě' a stal jsem se mistrem republiky. Následovaly terénní závody a motokáry, za což jsem získal asi pětaosmdesát věnců. Teď se však věnuji výhradně mopedům, a tak doma máme asi sedm strojů," prozradil Marčík, podle kterého není levnější motorové vozidlo. Jeho upravený Stadion z roku 1959 totiž "sežere" tři litry benzínu na sto kilometrů, přičemž originály se prý dostanou i pod dva. Nejvzdálenějším sobotním závodníkem se stal sedmatřicetiletý Milan Průša z Olomouce.

Bohatá zářijová sezóna

Vášniví mopedisté se mohou těšit na začátek školního roku, kdy jsou pro ně připraveny dvě akce. Prvního září to bude 4. ročník tajného závodu Moped Rallye 2001. Další třebechovický Tajný závod fekálů, kozích dechů, splašených trubek a ostatních "hrachovin" se plánuje na 15. září.

-- Miloslav Dostálek, Noviny Rychnovska (30.7.2001)

Nejdelší Hrošecká lávka letos přilákala čtrnáct dvojic

Prvních sedm ročníků závodníci překonávali "pouhých" třicet metrů. Loni však pořadatelé namontovali trámy přes celou délku padesátimetrového bazénu.

Hroška - Pouze místní borci Jiří Novotný a Petr Čančara dokázali přejet na kole zřejmě nejdelší lávku v republice, která měří padesát metrů.

Čtyři akce v regionu

"S lávkami se snad roztrhl pytel," konstatoval jeden z návštěvníků sobotní hrošecké akce, ale zároveň přiznal, že je to dobře, protože má kam jezdit. Na Rychnovsku skutečně "zakořenily" čtyři nejznámější soutěže v netradičních vodních disciplínách, přičemž každá z nich má své kouzlo. Zatímco v Ledcích začali s lávkou před třiadvaceti roky, v Lupenici v červnu odstartovali druhý ročník, místní Klub netradičních sportů (KNS) pořádal soutěž podeváté a v Prorubkách se v sobotu sejdou potřinácté. V technických parametrech je hrošecká lávka bezkonkurenčně nejtěžší, protože je nejdelší a její šíře činí patnáct centimetrů (Ledce: délka 30 metrů, šířka v nejužším místě 15 centimetrů, Lupenice: délka 15 metrů, stálá šířka 16 centimetrů).

Originální trojboj

"S nápadem před osmi roky jeden z hlavních pořadatelů Jaroslav Hlavsa, který jezdil pravidelně na Ledeckou lávku, kde byl známý pod přezdívkou Panpalini. Protože u nás máme veliký přírodní areál s bazénem, rozhodli jsme se, že něco podobného zkusíme," zavzpomínal další člen KNS Stanislav Hlavsa. Jak doplnil, prvních sedm ročníků měřila hrošecká ávka "pouhých" třicet metrů. Protože však chtěli pořadatelé soutěž zatraktivnit, před rokem ji poprvé prodloužili po délce padesátimetrového bazénu. "Navíc naše originalita spočívá v 'hrošeckém trojboji' dvojic. To znamená, že dva soutěžící musí zvládnout jízdu na trakaři s výměnou uprostřed, plavbu na netradičním plavidle a na závěr jízdu na kole, což je královská disciplína asi většiny lávek. Výsledné časy a body se sečtou a z toho vyjdou nejlepší," popsal stručně pravidla soutěže Hlavsa.

Pokořena dvakrát

V sobotu pořadatelům počasí přálo, a tak čtrnáct soutěžních dvojic a kolem pěti set návštěvníků bylo tou nejlepší odměnou za snahu. Hrošeckou lávku se letos podařilo na kole pokořit pouze dvojici místních borců, kterou tvořil Jiří Novotný a Petr Čančara. V konečném součtu výsledků však skončili až druzí. Na stupínek vítězů tak vystoupili devatenáctiletý Petr Kinzel a dvacetiletý Jaroslav Ehl ze Skuhrova nad Bělou.

V padesátimetrovém bazénu se v sobotu nesmočili pouze soutěžící, ale v přestávce před vyhlášením výsledků přilákal především mladší plavce.Jiří Novotný (zleva) dostal kazeťák od Petra KinzelaPrvní tři vítězné dvojice čekala koupelNakonec slavnostní přípitek

Program přes celé léto

Klub netradičních sportů, sdružující lidi se smyslem pro humor, vznikl odtržením skupinky nadšenců od místního Sboru dobrovolných hasičů. Vytvořil se tak samostatný subjekt, který je již šest let registrován na ministerstvu vnitra. "Naše členská základna se z původních pětačtyřiceti lidí ustálila na třicítku. Nepořádáme pouze lávku, ale ta je součástí Hrošeckého kulurního léta. Další zajímavou akcí bude osmadvacátého července devátý ročník Veteran Moped Rallye Show, což jsou závody mopedů," pokračoval ve výčtu akcí Hlavsa, podle kterého se loni poprvé pustili i do pořádání koncertů známých rockových skupin, přičemž tou poslední byla Tublatanka. "jinak se pravidelně účastníme turnajů v malé kopané a okresní ligy kuželek," dodal jeden z pořadatelů.

-- Novina Rychnovska (16.7.2001)

Přihlásil se poprvé v životě a zvítězil

Hroška - Nestává se tak často, aby vítěz nekteré ze soutěží věnoval první cenu svému soupeři. Na Hrošecké lávce však Petr Kinzel předal s úsměvem svůj kazetový magnetofon druhému v celkovém pořadí - Jiřímu Novotnému.

"Slyšel jsem, že se na to připravoval celý rok. I když byl v ostatních disciplínách pomalejší než my, lávku dokázal přejet na kole celou, a proto si ho zaslouží," komentoval své gesto Kinzel, který se s kamarádem Jaroslavem Ehlem připravoval na soutěž doma na dvorku. "Jezdili jsme na trámech, ale lávku se nám na kole překonat stejně nepodařilo. Já jsem skončil někde na pětadvaceti metrech. Zachránila nás však plavba ve vaničkách a trakař, kde jsme nasbíraqli body," zhodnotil výkon vítěz, který se účastnil soutěže již potřetí. Naopak Jaroslav Ehl přijel na Hrošeckou lávku poprvé v životě a hned zvítězil. "Je to úspěch, který se musí večer oslavit," dodal bezprostředně po závodech Ehl.

"Je to prostě bomba. Psychicky jsem se na to připravoval celý rok, s tréninkem se však začalo asi před týdnem. Nejvíce bodů jsme ztratili na trakaři, kde jsme zvládli jen polovinu lávky," svěřil se překvapený patnáctiletý Novotný, který svému dárci naoplátku předal cenu za druhé místo. "Jde to potom samo. Hlavně to chce mít čas a trénovat. Na příští rok musíme hlavně vylepšit trakař," zauvažoval nahlas soutěžící, který se do bojů zapojil již pošesté.

Soutěže se letos účastnila také jediná dívka, a to devatenáctiletá Erika Hostinská z Vamberka. "Byla jsem se podívat na lávce v Lupenici a moc se mi to zalíbilo. Proto jsem se rozhodla přihlásit i zde. Hrošecká lávka je však pro svou délku mnohem obtížnější," prozradila Hostinská, která skončila se svým soutěžním partnerem na předposledním místě. "Vůbec mi to nevadí, hlavně, že jsem se účastnila," dodala závodnice. Mezi samými kluky se prý necítila znevýhodněna, ba naopak její odvahu ocenili.

-- Novina Rychnovska (16.7.2001)

Studená voda většinu soutěžících odradila

Hroška - Ačkoli soutěži v netradičních vodních sportech v Hrošce na Rychnovsku přihlíželo několik set lidí, většině diváků se do studené vody nechtělo. "K velmi obtížné jízdě na kole po úzké lávce nad vodou se odhodlalo jen šest lidí a pouze dva z nich ji zdolali," řekl pořadatel Jaroslav Hlavsa z Klubu netradičních sportů Hroška. Dvanáct dvojic odvážlivců se pokusilo třicet metrů dlouhou a čtrnáct centimetrů širokou lávku překonat na trakaři. Jen třetina z nich ale dorazila do cíle bez koupele v chladné vodě. Právě studená voda a dlouhotrvající špatné počasí podle Hlavsy většinu lidí od účasti v soutěži odradilo. "Hrošeckou lávku, která se letos koná již pošesté, jsme začali pořádat proto, abychom získali peníze na zachování místního koupaliště, které pomalu začínalo chátrat," vysvětlil Hlavsa.

-- (zus) Mladá fronta DNES (13.07.1998)

Závod do vrchu, zručnosti a sprint zvládl nejlépe Samek

Hroška - Vítězem šestého ročníku závodu mopedů, který se jel v sobotu v Hrošce, se stal Petr Samek z Třebechovic.

O půl desáté dopoledne stálo na startu netradičního závodu celkem deset "silných strojů". Nenechte se však zmást, protože podle slov jednoho ze závodníků na. celorepublikových akcích tohoto druhu dosahují "křehké" mopedy po různých úpravách i více než stokilometrové rychlosti. Doposud se předchozích ročníků soutěže, která je součástí Hrošecké lávky, zúčastnilo kolem dvaceti strojů. I když zřejmě nepříznivé počasí odlákalo některé zájemce, kvalitě závodů to v ničem neubralo. Letošním nejmladším mopedistou se stal šestnáctiletý Pavel Trenčan z Dobrušky a naopak nejstarším čtyřicetiletý Jan Kubíček z Hrošky.

První disciplínou byl závod do vrchu, ve kterém se startovalo jednotlivě pod vybraným kopcem. Šlo opravdu o vrcholné výkony, protože stoupání bylo tak ostré, že člověk lezl do kopce normálně skoro po čtyřech. Někteří závodníci museli před dojezdem rychle šlapat nebo seskočit a vytlačit moped do cíle.

Zde nejlépe obstál Petr Samek z Třebechovic pod Orebem, který dojel v čase 10:00. Druhý byl Pavel Trenčan z Dobrušky - 10:08 a třetí Luboš Bastl z Třebechovic p. O. - 11:00.

Druhou disciplínou se stal závod zručnosti. Každý závodník musel absolvovat sto padesát metrů "opičí dráhy" tam a zpět, kterou tvořily kužely, lávky a různé překážky. Zde již známé tváře pouze trochu přeházely pořadí, a tak se stal nejzručnějším řidičem Luboš Bastl v čase 50,06 sekundy před Petrem Samkem 50,08 a Pavlem Trenčanem 53,08.

Třetí a závěrečnou disciplínou byl sprint na rovince dlouhé tři sta padesát metrů. V tomto případě byl absolutně nejrychlejší Petr Samek v čase 23,08 sekundy před Jaroslavem Čudou z Třebechovic p. O. 25,02 a Lubošem Bastlem 25,08.

Nakonec se čekalo jen na zpracování výsledků a vyhlášení vítězů. A jak dopadlo celkové pořadí? Vítězem šestého ročníku závodu mopedů se stal Petr Samek z Třebechovic v celkovém čase 1:23,16, druhý skončil Luboš Bastl, taktéž z Třebechovic 1:26,14, třetí Pavel Trenčan z Dobrušky 1:30,16, čtvrtý Jaroslav Čuda z Třebechovic 1:34,07, pátý Jaroslav Seibert z Rychnova n. K. 1:43,02, šestý Pavel Čižinský z Lupenice 1:43,17, sedmý Josef Grim z Hrošky 1:44,14, osmý Jan Kubíček z Hrošky 1:50,14, devátý Jan Metzl z Třebechovic 1:50,21 a desátý Tomáš Drábek z Rychnova n. K. 1:54,18.

-- Miloslav Dostálek, Noviny Rychnovska (11.07.1998)

Titanic a Poseidon opět na vodě

Hrošeckou lávku překonali na kole puze dva závodníci

Hroška - Na tradiční Hrošecké lávce nejvíce bodovali především ostřílení "mazáci".

V sobotu dvě hodiny po poledni byl odstartován VI. ročník populárních závodů, které připravil místní Klub netradičních sportů.

Jako první disciplína byla připravena jízda přes lávku na trakaři, do které se přihlásilo celkem 13 párů. O tom, že výměna soutěžících na lávce nebyla tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát, svědčilo i několik mokrých pádů. Nejsehranější dvojkou se nakonec stali Luboš a Kamil Valešovi, druzí se umístili Mirek Novotný a Karel Šotola před Petrou Lukovskou a Věrou Novotnou. Navíc byla udělena cena pořadatelů pro dámské dvojice, kterou si odnesly Marcela Brandejsová a Jitka Brumlichová. Po krátké přestávce a předání hodnotných cen byl připraven start druhé disciplíny, tentokrát závodu netradičních plavidel. Dvě plechové vaničky, nacpané do duše, byly věhlasně pojmenovány Titanic a Poseidon. Z dvanácti závodníků nakonec nejrychleji dopádloval do cíle Petr Tomeš, zkušený borec a obhájce loňského prvenství. Druhý skončil Milan Šabata před Petrem Čančarou a Josefem Lenfeldem. Poslední, ale také nejtěžší disciplínou byla jízda na kole po třicetimetrové lávce. Při jednom pádu, zejména velmi bolestivém pro muže, šel jistě mnohým divákům mráz po zádech. Přes nesporné úsilí jednotlivých závodníků se celou vzdálenost podařilo absolvovat pouze dvěma soutěžícím ze sedmi. Absolutním vítězem, který zvládl lávku hned dvakrát, se stal "mazák" Václav Štěrba. Stříbrný skončil Aleš Zoubek před Jiřím Novotným, který se stal sice druhým pokořitelem Hrošecké lávky, ale jeho první pokus ho v konečném součtu dvou kol odsunul na třetí místo.

-- Miloslav Dostálek, Noviny Rychnovska (11.07.1998)

Novinkou se stal putovní pohár

Soutěžilo se v jízdě na trakaři a bicyklu přes lávku

Hroška - Vítězové, ale i poražení se dočkali hodnotných cen za pětadvacet tisíc korun.

V sobotu se v areálu koupaliště uskutečnil již VI. ročník Hrošecké lávky, kterou i letos perfektně připravil místní Klub netradičních sportů. Nerozhodné počasí, které se stalo strašákem pořadatelů, se nakonec umoudřilo, a tak lavičky a přistavěné přívěsy okolo velkého bazénu byly doslova "narvané" zvědavci. Přihlášené soutěžící čekaly tři disciplíny. Pro dvojice to byla jízda na trakaři přes lávku, pro jednotlivce závody na netradičním plavidle a jízda na kole přes lávku. Celý pořad moderovali ze zastřešeného přívěsu Mirek Ťokan s kolegou Nejedlým z Rádia Černá Hora. Přestávky mezi soutěžemi vyplňovala pražská folková skupina Devítka. Letošní šestý ročník Hrošecké lávky měl jednu novinku. Na vítěze totiž čekal poprvé putovní pohár, který mu však zůstane ve vlastnictví pouze po druhé úspěšné obhajobě. Skoro všichni soutěžící byli obdarováni cenami v hodnotě dvacet pět tisíc korun.

-- (ign) Noviny Rychnovska (11.07.1998)

Hrošecká lávka shazovala

Klub netradičních sportů v Hrošce uspořádal druhý ročník hojně navštívené Hrošecké lávky s tradičním padáním do vody. Protože diváci se spíše zajímali o ty, kteří nevybalancovali a smočili se, věnujme nyní pozornost těm, kteří (si) se zrádnou tratí poradili tak, že obsadili první čtyři místa.

V jízdě dvojic s trakařem (v polovině na šestnáctém metru s výměnou polohy ležícího za vezoucího, a naopak) byla ze sedmadvaceti párů nejúspěšnější osádka David Kubíček a Martin Horák, druzí byli Miroslavové Novotný a Zeman, rovněž místní, třetí byla dvojka Radka Matějusová z Ledců a Renáta Koubová z Prahy a čtvrté místo obsadil smíšený pár Jiří Tobiáš z Ledců a Monika Koubová z Prahy.

Na startu dvoukolové soutěže v jízdě na kole (při níž mnozí stačili nasednout, šlápnout do pedálů a zřítit se hned do vody, aby se dlouho netrápili) obsadil z osmnácti účastníků čtvrté místo hrošecký Martin Horák za rovněž zdejším Lukášem Novotným, před nímž se umístil Miroslav Štěrba z Ještětic a nejúspěšnější byl Jaroslav Hlavsa z pořádajícího klubu.

Na své si přišli jak ti, kteří obdivovali dobré výkony, tak přejícníci, kteří dychtili po čeření hladiny - hlavně ti mohli být více než spokojeni. Pobavili se však všichni - jak borci na lávce žbuňknivší do mokrého živlu (v horku velice příjemného), tak přečetné diváctvo.

Pro úplnost ještě dodejme, že dopoledne se jel závod na mopedech, kterého se ve čtyřech disciplínách - jízda do vrchu, slalom, časovka a sprint - zúčastnilo všech čtyřiadvacet závodníků. Nejlépe si vedl Luděk Zářecký z Pasek, druhé místo obsadil Miloš Školník z Hrošky, třetí příčku si vybojoval Petr Šnajdr z Dobrušky a Aleš Kroulík z Ještětic byl čtvrtý.

S touto dvojicí bylo v tomto okamžiku vše jasné - kráčení po hladině bylo bez šance.Snímek s úspěšným jezdcem a patrnou nepatrnou šířkou lávky.

Jak vidno, s touto dvojicí bylo v tomto okamžiku vše jasné - kráčení po hladině bylo bez šance. Na druhém snímku s úspěšným jezdcem je patrná nepatrná šířka lávky.

-- Agentura SLOVO A OBRAZ -lu, Orlický týdeník (26.7.1994)